Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
Featured

22-23.06.2024 r. 25-lecie KBS w Toruniu

Czytaj więcej...

Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu zaprasza wszystkich miłośników strzelectwa oraz reprezentacje Bractw Kurkowych na uroczyste obchody 25. rocznicy reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu, które odbędą się w dniach 22-23 czerwca 2024 roku.

Featured

20-01-2024 r. Obchody dnia św. Sebastiana w Okręgu Pomorskim KBS RP

Czytaj więcej...

20 stycznia 2024 r. odbyły się obchody dnia św. Sebastiana, patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych.

Featured

13.01.2024 r. XXVII Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie

Czytaj więcej...Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią powrócono do uroczystego Balu organizowanego przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie. Na zaproszenie Króla Zjednoczenia KBS RP Pawła Hinza, 13 stycznia 2024 r. w sali w Domu Wczasowym VIS w Jastrzębiej Górze odbył się XXVII Bal Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

Featured

2.12.2023 r. Podsumowanie roku w Okręgu Pomorskim

Czytaj więcej...

2 grudnia 2023 r. w wejherowskiej restauracji Wodne Ogrody odbyło się uroczyste podsumowanie roku w Okręgu Pomorskim i ustalenie kalendarza imprez na przyszły 2024 rok. Przybyli przedstawiciele Bractw ze Starogardu Gdańskiego, Kościerzyny, Tczewa, Gdyni, Czarnego, Skarszew, Chojnic, Brus, Torunia, Tucholi, Lidzbarka Welskiego i Wejherowa.

Featured

25.11.2023 Odsłonięcie pomnika J. Wybickiego w Skarszewach

Czytaj więcej...

25 listopada 2023 roku w Skarszewach został odsłonięty pomnik Józefa Wybickiego. Polaka wielu talentów, znanego również z autorstwa hymnu narodowego naszej Ojczyzny.

Featured

30.09.2023. Arkadiusz Muller królem skarszewskiego Bractwa

Czytaj więcej...W dniu 30 września 2023 roku odbył się organizowany przez Skarszewskie Bractwo Kurkowe im. św. Jana Chrzciciela VI Turniej Strzelecki o „Przechodni Miecz św. Michała Archanioła”, który wpisał się wpisał się w V rocznicę reaktywacji oraz 645-lecie założenia Skarszewskiego Bractwa Kurkowego.

Featured

23.09.2023 r. 30-lecie KBS Starogard Gdański

Czytaj więcej...

Zarząd Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim wraz z Zarządem Okręgu Pomorskiego ZKBS RP w dniu 23 września zorganizowali XII Strzelanie Memoriałowe za zmarłych Braci KBS Starogard Gdański. Uroczystość i Strzelanie wpisały się w oficjalne obchody 30–lecia reaktywowania Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim.

Featured

15.08.2023 r. V przegląd artylerii czarnoprochowej w Nieszawie

Czytaj więcej...15 sierpnia 2023 roku, w święto Najświętszej Marii Panny i Wojska Polskiego, Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie wraz z burmistrzem miasta Przemysławem Jankowskim i Zarządem Okręgu Pomorskiego ZKBS RP zorganizowali w Nieszawie nad Wisłą wspaniałą imprezę plenerową z V przeglądem artylerii czarnoprochowej, turniejem strzeleckim i na koniec koncertem, podczas którego wystąpiła Orkiestra kameralna Capella Bydgostiensis.

Featured

12.08.2023 r. 25-lecie Bractwa w Brusach

Czytaj więcej...Na 12 sierpnia 2023 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Brusach wraz z Zarządem Okręgu Pomorskiego ZKBS RP zaprosili wielu gości na uroczystość 25-lecia powstania Bractwa, proklamację Króla A.D. 2023 i turniej strzelecki.

Featured

25.06.2023 r. Intronizacja Króla Kurkowego AD 2023 w Toruniu

Czytaj więcej...

W niedzielę 25 czerwca 2023 roku miała miejsce doroczna uroczystość Intronizacji nowego Króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu oraz wręczenie nagród w Turnieju Świętojańskim. Zmagania strzeleckie odbyły się w siedzibie Bractwa w Forcie im. Jeremiego Wiśniowieckiego.

Featured

13.05.2023 r. 30-lecie reaktywacji KBS w Wejherowie

Czytaj więcej...

Uroczystości rozpoczęto mszą św. w kościele pw. Świętej Trójcy. Po mszy nastąpiła intronizacja Króla KBS Wejherowo A.D. 2023 Piotra Karbowskiego. Następnie bracia kurkowi wraz z zaproszonymi gośćmi przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami miasta na historyczną strzelnicę Bractwa z lat 1836 – 1939, którą po latach odbudowano.

Featured

11.03.2023 r. Wybory w Okręgu Pomorskim ZKBS RP

Czytaj więcej...

W dniu 11 marca 2023 roku w zabytkowym Ratuszu Miejskim na starogardzkim Rynku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo Wyborcze Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP.

Featured

20.012023 r. Obchody Dnia Św. Sebastiana w Kościerzynie

Czytaj więcej...20 stycznia 2023 r. odbyły się obchody Dnia Św. Sebastiana - patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych. W Kościele pw. Świętej Trójcy w Kościerzynie przed uroczystą mszą świętą w intencji Kurkowych Bractw Strzeleckich Okręgu Pomorskiego ZKBS RP, którą odprawił ks. biskup Arkadiusz Okrój gości przywitał Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościerzynie Andrzej Przewłocki.

Featured

19.11.2022 r. Walne Okręgu Pomorskiego

Czytaj więcej...W gościnnych progach siedziby Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Brusach w dniu 19 listopada 2022 r. odbyło się Walne Zebranie Delegatów Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

Featured

17.11.2022. Zmarł Bernard Niesłony

Czytaj więcej...

 W dniu 17 listopada zmarł w Bogu, opatrzony Sakramentami Świętymi, przeżywszy lat 69, Bernard Niesłony.

Featured

6.05.2022. Zmarł Józef Baska

Czytaj więcej...

Zarządy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim i Okręgu Pomorskiego ZKBS RP ze smutkiem i żalem informują, że w dniu 6 maja 2022 r. w wieku 72 lat odszedł do Domu Pana nasz Brat Józef Baska, wieloletni skarbnik - członek Zarządów Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Starogardzie Gdańskim i Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

Featured

20.01.2022 r. Dzień św. Sebastiana w Toruniu

Czytaj więcej...

W dniu 20 stycznia 2022 roku Siostry i Bracia Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP spotkali się w Toruniu by świętować dzień św. Sebastiana – patrona Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych.

Featured

15.10.2021. Rondo Bractwa w Wejherowie

Czytaj więcej...Dzień 15 października 2021 r. był jednym z ważniejszych dni dla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie. Tego dnia odbyło się uroczyste poświęcenie nowo wybudowanego w ciągu ulicy Strzeleckiej ronda i nadanie mu imienia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wejherowie.

Featured

10.07.2021 r. Świętowali w Tucholi

Czytaj więcej...

Po raz 26. w swojej powojennej historii, w sobotę 10. lipca, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi obchodziło swoje święto. Ze względu jednak na wciąż funkcjonujące ograniczenia związane z pandemią, świętowano jak zwykle uroczyście, chociaż w mniejszym zakresie. Podobnie jak w poprzednim roku zabrakło strzelców w sąsiednich bractw oraz gości zagranicznych.

Featured

12-13.06.2021 r. Król EGS z małżonką w Wejherowie

Czytaj więcej...

Leo Niessen, Król EGS wraz z małżonką Irmą Niessen wzięli udział w uroczystościach 25-lecia reaktywacji Okręgu Pomorskiego ZKBS RP w Starogardzie Gdańskim.

Featured

11.06.2021. Zarządu ZKBS RP w Starogardzie Gdańskim

Czytaj więcej...W Starogardzie Gdańskim w dniu 11 czerwca 2021 roku odbyło się zebranie Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Przewodniczył mu prezes Krzysztof Larski, obecni byli jego zastępcy Zdzisław Grzelka i Andrzej Pawłowski, pozostali członkowie Zarządu w tym wielu prezesów Okręgów Bractw Kurkowych.

Featured

4.06.2021 r. obchody 25-lecia reaktywowania Okręgu Pomorskiego ZKBS

Czytaj więcej...

4 czerwca 2021 roku o godz. 18:00 na starogardzkim Rynku, przed Ratuszem, w którym została zainstalowana wystawa „Kurkowe Bractwa Strzeleckie na Pomorzu Wczoraj i Dziś” zebrało się wiele osób. Przybyłych przywitał Prezes Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Lech Magnuszewski. Wśród znamienitych gości oprócz lokalnych władz był Prezes ZKBS RP Krzysztof Larski, Król ZKBS RP Zbigniew Madej oraz siostry i bracia Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

Featured

25.05.2021 r. Wydarzenia w Skarszewach Okręg Pomorski

Czytaj więcej...

25 maja 2021 roku w Skarszewach odbyły się trzy ważne wydarzenia. Od południa obradowało Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i wybrało nowy zarząd, a po południu proklamowano w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła nowego, XXV Króla Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP. Wieczorem podsumowano wyniki II Grand Prix Okręgu Pomorskiego Zjednoczenia KBS RP, które odbywało się z pandemicznymi przerwami w 2020 r.

Featured

30.03.2021. Zmarł Andrzej Stankiewicz

Czytaj więcej...Z żalem informujemy, że w dniu 29.03.2021 zmarł Brat Andrzej Stankiewicz, wieloletni członek zarządu oraz pierwszy Król reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Gdyni. Był członkiem Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w poprzedniej kadencji.

Featured

29.01.2020 r. Setna rocznica powrotu Starogardu do Polski

Czytaj więcej...

W 1920 roku Starogard powrócił do Polski. Przed wiekiem dzień wkroczenia do miasta „Błękitnej Armii” gen. Józefa Hallera był wielką radością dla mieszkańców.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OP:
Lech Magnuszewski (KBS Starogard Gdański) – prezes
Arkadiusz Müller (SBK Skarszewy) - wiceprezes
Tomasz Klas (KBS Wejherowo) – wiceprezes
Aldona Sambor Sochaczewska – skarbnik
Mariusz Adamczyk (SBK Czarne) – marszałek
Krzysztof Tyda (KBS Starogard Gdański) – strzelmistrz
Piotr Czapiewski (KBS Tczew) – sekretarz


  I. OKRĘG POMORSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Chojnicach     
2. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim https://www.kbs-starogard.pl/  
3. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Wejherowie www.kurkowe.com.pl  
4. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tucholi     
5. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tczewie     
6. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Toruniu www.kbs.torun.pl  
7. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Brusach www.kbsbrusy.pl  
8. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Lidzbarku https://kbslidzbark.ns48.pl/  
9. Chełmińskie Towarzystwo Strzeleckie - Bractwo Kurkowe    
10. Bractwo Kurkowe Ziemi Dobrzyńskiej     
11. Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Włocławku     
12. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gdyni https://kbsgdynia.pl https://www.facebook.com/KBSGdynia
13. Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Czarnem     
14. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kościerzynie   https://www.facebook.com/kbskoscierzyna
15. Skarszewskie Bractwo Kurkowe im. św. Jana Chrzciciela w Skarszewach https://www.sbkurkowe.pl