Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski
Featured

01.06.2024 r. Zdzisław Grzelka królem krakowskiego Bractwa Kurkowego

Czytaj więcej...W sobotę, 1 czerwca 2024 roku na Rynku Głównym w Krakowie Zdzisław Grzelka przejął od swojego poprzednika Reginalda Sasa Jaworskiego srebrnego kura, symbol władzy królewskiej w krakowskim Bractwie Kurkowym. Uroczystość perfekcyjnie poprowadził Łukasz Lech.
Featured

10.05.2024 r. Pomagamy Ukrainie

Czytaj więcej...Dziś, 10 maja 2024 r. około 4 ton pomocy humanitarnej wyjechało do Lwowa do szpitala w Kulparkowie. To duża ilość rękawic medycznych, opatrunków, konserw, pieluch, rękawic roboczych dla ludzi przy odgruzowywaniu domów; jedzenie dla dzieci; igły jednorazowe i wszystko to co zamówiła dyrekcja szpitala.
Featured

25.04.2024 r. Zdzisław Grzelka nadal starszym Bractwa Kurkowego w Krakowie

Czytaj więcej...Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo Wyborcze w krakowskim Bractwie Kurkowym, które odbyło się 25 kwietnia 2024 r.  zakończyło się wyborami nowego starszego, nowej Rady Starszych, oraz członków Komisji Rewizyjnej i Sądu Brackiego.
Featured

22.02.2024 r. Dotacja na program - Małopolska! Postaw na edukację!

Czytaj więcej...

Ciekawa inicjatywa Bractwa w Ciężkowicach. Już niebawem w Ciężkowicach odbędzie się pierwszy ,,Pogórzański Festiwal Nauki"

Featured

09.02.2024. Święto Patrona Szkoły im. Bractwa Kurkowego w Krakowie

Czytaj więcej...W piątek, 9 lutego 2024 r., w przeddzień rozpoczęcia zimowych ferii, reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego uczestniczyła w uroczystościach z okazji Święta Patrona Szkoły nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie.
Featured

13.01.2024. Bal krakowskiego Bractwa Kurkowego AD 2024 w Woli Więcławskiej

Czytaj więcej...W sobotę, 13 stycznia 2024 roku odbył się bal królewski krakowskiego Bractwa Kurkowego w Centrum Macierz Polonii w Woli Więcławskiej. Jak zawsze przeprowadzono aukcję na cele charytatywne. W tym roku beneficjentami są Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Krakowie przy ul. Zamoyskiego 100 oraz krakowskie Bractwo Kurkowe. Konto Ośrodka wzbogaci się kwotą 104.800 zł, a do Bractwa Kurkowego trafi 21.300 zł. 
Featured

16.12.2023. Brat prof. Andrzej Szumański w Radzie Dyrektorów UNIDROIT

Czytaj więcej...Pragnę się podzielić z braćmi niezwykle miłą informacją. Dnia 14 grudnia 2023 r. nasz brat prof. Andrzej Szumański wybrany został do Rady Dyrektorów UNIDROIT, a więc prestiżowego Instytutu Ujednolicenia Prawa Prywatnego z siedzibą w Rzymie. Jest to instytucja światowa, nie tylko europejska.
Featured

13.12.2023. Kraków. Wigilia bracka w Celestacie

Czytaj więcej...W środę, 13 grudnia 2023 roku w Celestacie odbyło się świąteczne spotkanie Bractwa Kurkowego w Krakowie. Było bardzo odświętnie i dostojnie. W uroczystej kolacji wigilijnej uczestniczyło 160 braci kurkowych z rodzinami i gośćmi.
Featured

24.11.2023.Bractwo Kurkowe z Krakowa przed Ołtarzem Królowej Jasnogórskiej

Czytaj więcej...W piątek, 24 listopada krakowskie Bractwo Kurkowe po raz piętnasty pielgrzymowała na Jasną Górę, by przed cudownym obrazem odnowić akt zawierzenia się Matce Bożej, Królowej Korny Polskiej. Uroczystość nawiązuje do ważnych w dziejach Polski faktów historycznych jak śluby lwowskie króla Jana Kazimierza, zawierzenia Polski Matce Bożej na Jasnej Górze przez prymasa Wyszyńskiego.
Featured

18.11.2023. Wizyta krakowskich braci kurkowych w Łodzi

Czytaj więcej...W sobotę, 18 listopada 2023 krakowscy bracia kurkowi pojechali do Łodzi na spotkanie z Bratem Honorowym ks. kardynałem Grzegorzem Rysiem, metropolitą łódzkim. Do Łodzi bracia pojechali pod przywództwem starszego Bractwa Zdzisława Grzelki i króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego z marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem.
Featured

Prezydent Krakowa w siedzibie Bractwa Kurkowego

Czytaj więcej...Wtorek, 14 listopada 2023 roku to dzień spotkania w Bractwie Kurkowym z prezydentem Krakowa prof. Jackiem Majchrowskim. Przewodnikami prezydenta po brackich włościach byli starszy Bractwa Zdzisław Grzelka, członek Rady Starszych Janusz Chwajoł i król kurkowy AD 2023 Reginald Sas Jaworski.

Featured

30.08.2023.Potężny transport darów dla Ukrainy od braci z Niemiec

Czytaj więcej...Popracowaliśmy solidnie w środę 30 sierpnia br. Rozładowaliśmy potężny transport darów pomocowych dla Ukrainy, który przyjechał z Niemiec. Jak zawsze na miejscu byli strażacy ochotnicy z OSP Rudawa ze swoim szefem Marcinem Cieślakiem. Był starszy Bractwa Zdzisław Grzelka, prezes Okręgu Krakowskiego ZKBS RP Jan Dziura Bartkiewicz, Paweł Kubas i Marian Satała.

Featured

15.08.2023. Wiwat król kurkowy z Ciężkowic

Czytaj więcej...Krakowscy bracia kurkowi uczestniczyli we wtorek, 15 sierpnia br w uroczystej intronizacji pierwszego króla kurkowego Bractwa Kurkowego w Ciężkowicach. Uroczystość połączona została z piknikiem historycznym "Bitwa Warszawska 1920". Bracia kurkowi z Tarnowa, Gorlic i Krakowa byli świadkami intronizacji Wiesława Szury oraz marszałków Roberta Motyki i Łukasza Kossackiego-Lytwyna.

Featured

2023.08.05. Uroczysty apel rozpoczął w Krakowie Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej

Czytaj więcej...Uroczysty apel przy pomniku Józefa Piłsudskiego rozpoczął w sobotę 5 sierpnia br. 43. Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

Featured

2023.08.01. Cześć i chwała Powstańcom Warszawy

Czytaj więcej...Bractwo Kurkowe 1 sierpnia br. uczestniczyło w uroczystościach związanych z obchodami 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Przed Bazyliką Mariacką przed godz. 17 stawił się cały Kraków. Nie mogło zabraknąć braci kurkowych.

08.06.2023.Bracia kurkowi w uroczystości Bożego Ciała w Krakowie

Czytaj więcej...Dziś przeżywamy uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną także Bożym Ciałem. Od wieku XV przyjął się w Niemczech zwyczaj procesji do czterech ołtarzy. W Polsce po raz pierwszy uroczystość Bożego Ciała wprowadził dokładnie 703 lat temu, w 1320 roku biskup Nankier w Krakowie.

03.06.2023. Intronizacja krakowskiego króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego

Czytaj więcej...Na krakowskim Rynku Głównym, na estradzie pod wieżą Ratuszową,w sobotę 3 czerwca 2023 roku odbyła się intronizacja króla kurkowego Reginalda Sas Jaworskiego. Tytuł wystrzelał podczas rywalizacji w dniu 13 maja na strzelnicy Pasternik. Marszałkami są Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń.

14.05.2023. Procesja ku czci św. Stanisława

Czytaj więcej...Z Katedry na Wawelu do Klasztoru Ojców Paulinów na Skałce wyruszyła w niedzielę rano procesja ku czci św. Stanisława, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej. W uroczystości biorą udział biskupi z całego kraju, przedstawiciele władz państwowych i wierni. Była liczna reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Janem Grzegorzem Pacutem z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim, królem kurkowym elektem Reginaldem Sas Jaworskim z marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem, był starszy Bractwa Zdzisław Grzelka z podstarszym Lechem Sobieszkiem, członkowie Rady Starszych Rady Królewskiej i wielu braci. Przyszły również małżonki braci i ich dzieci w strojach krakowskich. Tradycyjnie bracia kurkowi w darze ołtarza podarowali kościołowi na Skałce paschał.

13.05.2023. Wiwat krakowski król kurkowy elekt

Na strzelnicy PCzytaj więcej...asternik w Krakowie, w sobotę 13 maja 2023 roku odbyło się tradycyjne strzelanie o godność krakowskiego króla kurkowego. Wygrał Reginald Sas Jaworski, marszałkami zostali Krzysztof Kosek i Tomasz Cichoń. Uroczysta intronizacja nowego króla kurkowego odbędzie się 3 czerwca 2023 roku na Rynku Głównym w Krakowie.

06.05.23.Tarnów. Piotr Sumara królem elektem

Czytaj więcej...6 maja na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego we Fiuku odbył się turniej strzelecki o godność Króla Kurkowego A.D. 2023 oraz jego marszałków. Przybyli bracia z zaprzyjaźnionych bractw z Krakowa, Gorlic i Ciężkowic.

03.05.2023. Gorlice: Vivat konstytucja! Vivat król! Vivat Bractwo Kurkowe!

Czytaj więcej...Dziś obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja. Konstytucja z 3 maja 1791 roku to pierwsza w Europie i druga na świecie ustawa zasadnicza. Regulowała ona ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzała polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa.

03.05.2023 Święto 3 Maja 2023 w Krakowie

Czytaj więcej...W 2023 roku w Krakowie obchody święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych pod pomnikiem Hugona Kołłątaja, a następnie pod pomnikiem Żołnierzy Polski Walczącej przy ul. Powiśle. O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozdano biało-czerwone flagi, wyruszył pochód patriotyczny, który Drogą Królewską przeszedł na plac Matejki.

Featured

21.12.2022. Królewsko-marszałkowski bal w Wieliczce

Czytaj więcej...Krakowski król kurkowy Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim organizują w dniu 14 stycznia 2023 roku Bal Królewsko-Marszałkowski w kopalni soli w Wieliczce. Gwiazdą wieczoru będzie Aleksandra Szwed.
Wszelkich informacji na temat balu udziela król Kurkowy Jan Grzegorz Pacut, tel. 608 610 000

Featured

25.11.2022. XV Pielgrzymka na Jasną Górę

Czytaj więcej...W piątek, 25 listopada 2022 roku do Częstochowy wyruszyła 15 już pielgrzymka członków krakowskiego Bractwa Kurkowego na Jasną Górę.

Featured

16.11.2022. Kolejny transport darów dla Ukrainy

Czytaj więcej...Peter Olaf Hoffmann, sekretarz generalny EGS (Europejska Wspólnota Strzelców Historycznych) i Michael Schwinge, szef niemieckiej organizacji turystycznej KultourNatour z Nadrenii Północnej Westfali są inicjatorami akcji pomocowej, jaka za pośrednictwem krakowskiego Bractwa Kurkowego trafia do pogrążonej w wojnie Ukrainy.

Featured

11.11.2022. Święto Niepodległości 2022 w Krakowie

Czytaj więcej...Uroczystości z okazji 104 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w Krakowie złożeniem kwiatów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującym się u zbiegu ulic: Piłsudskiego, Wenecja i Garncarskiej w Krakowie. Symboliczne wiązanki spoczęły także w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów przy sarkofagach marszałka Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich.

Okręgi
Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

I OKRĘG POMORSKI *
II OKRĘG BYDGOSKI *
III OKRĘG POZNAŃSKI *
IV OKRĘG SZAMOTULSKI *
V OKRĘG LESZCZYŃSKI *
VI OKRĘG OSTROWSKI *
VII OKRĘG ŚLĄSKI *
VIII OKRĘG KRAKOWSKI *
IX OKRĘG CENTRALNY **
X OKRĘG ZACHODNIOPOMORSKI **

* - okręgi historyczne, funkcjonujące w okresie II RP
** - okręgi utworzone po reaktywacji Zjednoczenia KBS RP w 1991 r.


Zarząd OK:
Jan Dziura-Bartkiewicz – prezes


  VIII. OKRĘG KRAKOWSKI Oficjalna strona Bractwa Facebook
1. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Krakowie http://bractwo-kurkowe.pl/pl/  https://www.facebook.com/750TSBK/ 
2. Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” w Tarnowie http://www.bractwo-kurkowe-tarnow.pl/   
3. Strzeleckie Bractwo Kurkowe Dworu Karwacjanów w Gorlicach http://bractwokurkowe.gorlice.pl/   
4. Bractwo Kurkowe w Ciężkowicach    
5. Lubelskie Bractwo Strzelców Kurkowych