Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

31.03.2022 r. Komunikat 20/2022

Logo

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

W związku z  konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Zarząd ZKBS RP informuje o następujących działaniach pomocowych prowadzonych od początku konfliktu przez nasze zjednoczone Bractwa i Okręgi Zjednoczenia.

Okręg Krakowski

Z ciekawą inicjatywą wystąpił Starszy Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe w Krakowie brat Zdzisław Grzelka. Wszystko opisał na Facebooku Rzecznik Prasowy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP brat Marian Satała z Bractwa Kurkowego w Krakowie:
Pasternik - pomagający Ukrainie
Na strzelnicy na Pasterniku podczas pikniku strzeleckiego dziękowaliśmy, jako Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie, przez usta starszego Zdzisława Grzelki, strażakom z OSP Rudawa i innym jednostkom w gminie Zabierzów za pomoc w zagospodarowaniu darów dla uciekinierów z Ukrainy. Na tej strzelnicy, dzięki Markowi Rogóźowi spotkali się bracia kurkowi z druhami OPS w Rudawie, Dla młodzieży strażackiej, ekipa Rogoża zrobiła szkolenie z posługiwania się różnymi rodzajami broni. Król kurkowy Józef Durbas, na stół wyłożył dwa profesjonalne pistolety sportowe. Największą atrakcją było strzelanie do tarczy. W seriach po pięć nabojów. A potem był piknik z kiełbaską, pieczoną na ognisku i obarzankami od Grzesia Adamskiego i jego ojca Aleksandra. Rozgorzały dyskusję na temat powinności w sprawie Ukraińców. Zadania były podzielone.
Tak sobie myślę, że ci "starzy okrzepli w przywileje i łaski bracia i królowie" muszą odsłonić uszy w stronę nowych braci kurkowych. Nasz czas, (staruszków 65+) przemija, my już nic nie zwojujemy. W miarę możliwości możemy jedynie potrząsnąć kiesą. Ci młodzi inaczej widzą świat, inaczej widzą nasze wspólne zaangażowanie w pomoc. Na razie jako bractwo, oficjalnie, nie robimy nic. Chwała braciom, którzy indywidualnie pomagają, ale potrzeba jest pomoc instytucjonalna, bracka. To nasz święty obowiązek.


Komunikaty Zarządu Zjednoczenia są na bieżąco aktualizowane i kolejne informacje będziemy przekazywać do wiadomości zjednoczonym Bractwom. Dzięki temu nasze działania będą skuteczniejsze, a siostry i bracia łatwiej znajdą to, co nas interesuje.
Kolejne komunikaty będą publikowane na stronie Zjednoczenia www.bractwa.eu

Krajowy Koordynator Zarządu ZKBS RP
w sprawach pomocy dla uchodźców z Ukrainy
brat January Bątkiewicz.

Podstawa działania:
Apel Prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
z dnia 01 marca 2022r.
www.bractwa.eu