Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Okręg Pomorski Okręg Bydgoski Okręg Poznański Okręg Szamotulski Okręg Leszczyński Okręg Ostrowski Okręg Śląski Okręg Krakowski Okręg Centralny Okręg Zachodniopomorski

23.03.2022 r. Komunikat 17/2022

Logo

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

W związku z  konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy Zarząd ZKBS RP informuje o następujących działaniach pomocowych prowadzonych od początku konfliktu przez nasze zjednoczone Bractwa i Okręgi Zjednoczenia.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie im. Bohaterów Wiosny Ludów w Książu Wielkopolskim
Jak dowiadujemy się z Facebooka nasi Bracia z Książa Wlkp. w dniu 26 lutego 2022roku podjęli następujący apel:
W zaistniałej sytuacji nie wolno nam być obojętnymi!
Pamiętajmy, że każda pomoc, każdy gest jest na wagę złota.
Z tego powodu zdecydowaliśmy, że podczas dzisiejszego Strzelania Romanowego uruchamiamy zbiórkę na pomoc dla Ukrainy.

PROTOKÓŁ ZE ZBIÓRKI NA POMOC DLA UKRAINY
W dniu 26.02.2022 r. podczas Strzelania Romanowego zebraliśmy środki w kwocie 830 zł. Kwota ta zostanie przekazana na pomoc dla Ukrainy. Dziękujemy.

GRATULUJEMY !!!!


Okręg Krakowski

Rzecznik prasowy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP brat Marian Satała z Bractwa Kurkowego w Krakowie przekazuje na Facebooku dobre informacje:
Pomagamy Ukrainie
- magazyn znów zapełniony.
Dziś, w niedzielę 20 marca rozładowaliśmy w Rudawie w remizie OSP kolejny transport darów dla Ukrainy przysłany z niemieckiego miasta Dormagen. Ten kontakt burmistrz Dormagen Eric Lierenfeld nawiązał z Elżbietą Burtan, wójtem gminy Zabierzów dzięki Zdzisławowi Grzelce, starszemu Bractwa Kurkowego w Krakowie, wiceprezesowi Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Właśnie do brata Grzelki zatelefonował Peter Olaf Hoffmann, sekretarz generalny EGS (Europejska Wspólnota Historycznych Strzelców EGS, z niem. Europaeische Gemeinschaft Historischer Schuetzen) z ofertą pomocy dla Ukrainy ze strony miasta, którego był w przeszłości burmistrzem czyli Dormagen. I tak krok po kroku doszło do tych niezwykle owocnych kontaktów. Przypomnę, że Dormagen w żywej gotówce wsparło gminę Zabierzów 13.5 tys. euro. Przysłało także cały autobus wyładowany rzeczami pomocowymi, jeden samochód dostawczy oraz dwa wielkie tiry. Tego drugiego rozładowywaliśmy wczoraj przy wielkiej pomocy druhów strażaków, którymi dowodzi sołtys Marcin Cieślak, ale nad sprawnym rozkładaniem, przekładaniem i układaniem darów czuwa nieustannie Andrzej Korzycki. Wczoraj mistrzostwo w kierowaniu tzw. paleciakiem wykazał nasz brat kurkowy Dariusz Kaczmarczyk, aktualny marszałek Bractwa Kurkowego. Gdyby nie jego sprawność to z ładunkiem byśmy się długo borykali.

Magazyn znów się zapełnił. Dużo przyjechało środków medycznych, sanitarnych, higienicznych, dużo żywności i kosmetyków. W sobotę rano z Wiednia przyjechał transport medykamentów zebranych tam wśród aptekarzy. Do Krakowa przywiózł te paczki nasz brat kurkowy Marian Przystał. Większość artykułów medycznych pojedzie na Ukrainę, do Państwowego Zakładu dla Umysłowo Chorych we Lwowie-Kulparkowie oraz do Charkowa. Dużo rzeczy zostanie przekazanych rodzinom ukraińskim przebywającym w gminie Zabierzów oraz gminach ościennych. W samym Zabierzowie znalazło dach nad głową i schronienie kilkuset uchodźców. Mimo zapowiedzi rządowych na razie samorządy nie otrzymały pieniędzy na ich utrzymanie. A więc pomoc brackich partnerów z Niemiec i Austrii Bardzo się liczy. Trzeba tu jeszcze powiedzieć o naszych przyjaciołach z bractwa kurkowego St. Andreas-Schutzenbruderschaft w Velmede-Bestwig e.V 1826. Do Krakowa przyjechali Therese Piechociński z mężem Wolfgangiem Rinschenem, którzy reprezentują tamtejsze bractwo. Przywieźli w sumie 13 tys. euro zebranych pośród członków bractwa w Velmede.

Wielką robotę w opiece nad uchodźcami z Ukrainy wykonuje nasz brat kurkowy Bartłomiej Szczoczarz, szef akcji Gotuj z nami dla ukraińskich dzieci. W ostatnim okresie codziennie przygotowuje on ze swoimi pracownikami i przyjaciółmi 1000 porcji pożywnej zupy, którą rozwozi do rodzin ukraińskich.

Wracając do niedzielnego rozładunku darów w Rudawie. Na miejscu byli bracia kurkowi: Zdzisław Grzelka, Adam Rajpold, Rafał Kowal, Krzysztof Kosek, Dariusz Kaczmarczyk, Józef Durbas, Bartłomiej Szczoczarz.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy za pomoc druhom z OSP Rudawa. Bez Was nic byśmy nie zdziałali!


Komunikaty Zarządu Zjednoczenia są na bieżąco aktualizowane i kolejne informacje będziemy przekazywać do wiadomości zjednoczonym Bractwom. Dzięki temu nasze działania będą skuteczniejsze, a siostry i bracia łatwiej znajdą to, co nas interesuje.
Kolejne komunikaty będą publikowane na stronie Zjednoczenia www.bractwa.eu

Krajowy Koordynator Zarządu ZKBS RP
w sprawach pomocy dla uchodźców z Ukrainy
brat January Bątkiewicz.

Podstawa działania:
Apel Prezesa Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP
z dnia 01 marca 2022r.
www.bractwa.eu